סל הקניות שלך ריק

מסיכת בוץ

אוגוסט 02, 2004

אליטת עולם האיפור מורכבת מחבורה מצומצמת של מאפרי-על, שאלפי מאפרים זוטרים כמהים להיכנס לנעליהם ולדרוש את התעריפים שהם גובים.

 

בראש הרשימה צועדים: שלי גפני, ורטהיים, מיקי בוגנים, ירין שחף, גיורא שביט, מיקיאגי, אונדין פז, עדה לזורגן, ורד ספיבק, הלן אמויאל, מארי הלן, נטשה דנונה, טלי פלד, תומה ושירלי ויינר. סיכוייהן של התלמידות שנוהרות לבתי הספר לאיפור להעפיל לפסגת הפירמידה של עולם האיפור גדול בערך כמו הסיכוי שלהן להגיע מעמדת המייק-אפ אל כס המנחה בתוכנית טלוויזיה. 

נטשה דנונה הפכה דירת קרקע שכורה במרכז תל אביב לסטודיו למקצועות האיפור.
"אחרי שזכיתי בתואר 'מאפרת השנה' בתחרות 'האוסקר של האופנה' אנשים התחילו להתקשר ולשאול למה אני לא מלמדת, כי רוצים נורא ללמוד ממני", היא משחזרת , "החלטתי לפתוח סטודיו ולראות איך זה הולך. במחזור הראשון למדו שלוש בנות. בשני חמש, בשלישי שש ובאחרון עשר.
אחד ממקורות ההכנסה של בתי הספר לאיפור הוא מכירת מוצרי איפור לתלמידות ולבוגרות. הם מלמדים אותן לעבוד עם המוצרים שלהם, כך שהבוגרות משתמשות רק באלה. בעיניי זה מאד מאד מגביל, כי מאפר מתחיל צריך לגעת בחומרים הכי טובים של כל החברות הקיימות, ולהיחשף למגוון כמה שיותר עשיר של מוצרים. כשפתחתי מקום, ידעתי שאולי ארוויח הרבה פחות מאחרים, אבל לא חתמתי על הסכם עם שום חברת איפור. בחרתי כמה חברות מקצועיות ובניתי לתלמידות תיק משולב. בין היתר, אני עובדת עם מוצרים של מייק-אפ פוראבר, שיסיידו, מדינה מילאנו ואיל מקיאג', אבל אין לי אינטרס כספי שהתלמידות ייקנו דווקא אותם, כי אני לא מוכרת מוצרים. אני אפילו ממליצה לתלמידות על מוצרים שאפשר להשיג רק בחו"ל.
דנונה מספרת שחלק מתלמידותיה הן בוגרות המכללות הגדולות לאיפור, שמגיעות לסיבוב חוזר.
"רוב המאפרים שמגיעים עושים את אותו הדבר", היא מספרת, "אני לא רוצה להגיד שנראה שהם ירדו מפס
ייצור, אבל ההרגשה היא שמלאכתם נעשית בצורה יותר מדי טכנית. אני משתדלת להעביר להם טכניקה בשילוב עם יצירתיות וחשיבה עצמאית".

"מייצרים בארץ אלפי מאפרים מדי שנה, אבל אין עבודה שתספיק לכולם". מודה נטשה דנונה. "לפני שפתחתי את בית הספר, שאלתי את עצמי אם אאלץ לשקר לנרשמים כשישאלו אותי על סיכויי התעסוקה. השוק צריך מאפרים, אבל הוא לא זקוק לכמות הלא ריאלית שמיוצרת. יש המון שלמדו איפור, אבל לא עובדים במקצוע. איך אפשר לספק עבודה לכל כך הרבה אנשים?" 
 
דנונה, שגדלה בגרמניה, מספרת שגם בחו"ל מתגברת החיבה לאיפור. בכניסה לבתי כלבו גדולים מוצבות עמדות איפור רבות, והמאפרים שעומדים מאחוריהן עסוקים עד מעל הראש בלאפר ולמכור מוצרים. בארץ מחליפה את תאוות ההתאפרות - התשוקה ללמוד לאפר.
לעומת אלפי המאפרים הטריים שסופג השוק הישראלי מדי שנה, הרי בגרמניה, עם אוכלוסייה של 80 מיליון נפשות, נוספים פחות מאלף בשנה. שכר הלימוד, שהוא גבוה מאוד בבתי הספר לאיפור באירופה, מתפקד כמסננת. במייק-אפ אינסטיטיוט, בית ספר נחשב לאיפור בסטוקהולם, התלמידים משלמים בין 30 ל-50 אלף שקל, סכום שאינו כולל חומרים ולא לינה במעונות. הלימודים אינם מתקיימים פעם בשבוע, כמו בישראל, אלא מדי יום, או לפחות שלוש פעמים בשבוע. התלמידים נאלצים להתנתק ממקורות ההכנסה שלהם לתקופת הלימודים. בית הספר השוודי מנפיק כמאה בוגרים בשנה.

 

צור קשר
 
   
 
 
שלח